Zapalenie mięśnia sercowego jest chorobą niebezpieczną dla zdrowia. Wymaga ona natychmiastowej konsultacji z lekarzem i szybkiego leczenia. Nieleczona może prowadzić do zatrzymania krążenia oraz do zgonu pacjenta.
Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego
Głównymi przyczynami zapalenia mięśnia sercowego są infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Najczęściej rozwija się ono na skutek stanów zapalnych dróg oddechowych i gardła. Za większość przypadków zapalenia mięśnia sercowego jest odpowiedzialny wirus. Ta choroba może dotyczyć każdego człowieka.
Objawy zapalenia mięśnia sercowego
Objawy zapalenia mięśnia sercowego zależą od przyczyny choroby, a także od jej rozwinięcia. Najczęstsze objawy to ostry lub kłujący ból w klatce piersiowej, zaburzenia rymu serca – kołatanie lub nieregularne bicie, uczucie zmęczenia, duszności nawet po niewielkim wysiłku fizycznym, obrzęki kończyn dolnych. Dodatkowo mogą występować takie objawy jak gorączka, biegunka, ból mięśni i stawów, nudność i wymioty, ból gardła i kaszel.
Leczenie
Leczenie zapalenia mięśnia sercowego zależy od zaawansowania i przyczyny choroby. W przypadku łagodnego zapalenia zaleca się odpoczynek, rezygnację z aktywności fizycznej do pół roku, a także całkowitą rezygnację z alkoholu. W przypadku silnego rozwoju choroby zaleca się leczenie w szpitalu. Tutaj również zaleca się odpoczynek, ale może być konieczne podawanie leków dożylnie, które będą stabilizować akcję serca. Szybkie ustąpienie objawów nie oznacza całkowitego wyleczenia choroby, dlatego po zakończeniu leczenia pacjenci powinni przez jakiś czas chodzić na badania kontrolne.