Przekładnia planetarna – znaczący wynalazek techniczny

Popularnym rodzajem przekładni zębatej jest przekładnia planetarna. Budową przypomina układ słoneczny. Jest ona znaczącym wynalazkiem technicznym. Potrafi przenosić moc na wiele sposobów. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Posiada ją rower i blender. Podstawowe informacje o tej przekładni znajdziesz w poniższym tekście

Podstawowe elementy budowy przekładni planetarnej
Przekładnia planetarna wzięła nazwę od układu słonecznego, dlatego że jej działanie przypomina jego pracę. Jej koło centralne, zwane jest często słonecznym, umieszczono w samym środku urządzenia. Umocowane jest ono na stałe, na specjalnym wałku. Jego satelitami są również koła, rozlokowane w równych odstępach, które się z nim zazębiają. Kręcą się one wokół własnej osi i wokół koła centralnego. Następnym elementem przekładni planetarnej jest koło zewnętrzne, ma największe wymiary. Ilość kół jest zależna od mocy, którą przenoszą. Nieduża wielkość przekładni, przy dużych możliwościach, to jeden z jej głównych atutów.

Rodzaje przekładni planetarnych
Przekładnie planetarne kątowe i osiowe są wykorzystywane w pojazdach specjalistycznych oraz w przemyśle produkcyjnym. Ich wielką zaletą jest zdolność przenoszenia mocy na wiele sposobów, przy czym zawsze uzyskują trzy wartości przełożenia. Przenoszą ją nawet z silników, w których jest ona najwyższa.

Gdzie stosuje się przekładnie planetarne?
Przekładnie planetarne są stosowane, między innymi, w lokomotywach, okrętach, turbinach. Najprostszym przykładem jej użycia jest rower z przerzutkami. Znajdują się nawet w kuchni, w blenderze czy mikserze. Odpowiedni dobór przekładni planetarnej zapewnią specjaliści, którzy przygotują odpowiednie obliczenia. Miejsce, w którym kupisz przekładnię planetarną, wraz ze specjalistyczną pomocą, znajdziesz tutaj https://motovario.com.pl/przekladnie-planetarne-seria-pg. Należy przede wszystkim ustalić, jaka moc będzie przenoszona, by dokonać odpowiedniego wyboru. Jakość i doradztwo sprawią, że zakup będzie udany.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *