Leukocyty w moczu

Obecność leukocytów w moczu.

Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonuje się, aby wykluczyć lub potwierdzić istnienie chorób nerek i dróg moczowych. Daje ono wiele ważnych informacji o pracy narządów. Jeżeli podczas badania zostały wykryte leukocyty może to świadczyć o infekcji. Na zwiększona ilość leukocytów w moczu mówi się leukocyturia.

Norma leukocytów w moczu

Badanie moczu jest wykonywane w laboratorium. U osoby zdrowej, w obserwowanej pod mikroskopem próbce moczu, znajduje się zaledwie kilka leukocytów. Zazwyczaj jest to od 0 do 5 leukocytów w polu widzenia. Natomiast podczas badania testem paskowym, leukocyty nie powinny występować w ogóle.

Przyczyny wstępowania leukocytów w moczu

Leukocyty odpowiadają za obronę organizmu przed różnymi infekcjami, wywołanych przez wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty. Obecność leukocytów w moczu może świadczyć o chorobach i daje znak, że organizm sam się broni. Kiedy zwalczymy infekcje, liczba leukocytów spada. Najczęstszymi przyczynami występowanie leukocytów w moczu są ciąża, zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa, zapalenie nerek.

Objawy leukocyturii

Najczęstszymi objawami leukocyturii jest częste oddawanie moczu, któremu może towarzyszyć krew, ból i pieczenie podczas jego oddawania, a także rozmocz, czyli zmiana koloru, zapachu i zmętnienie moczu. Dodatkowo może występować gorączka, dreszcze, ból brzucha i podbrzusza. Jeżeli dostrzegasz u siebie poszczególne objawy warto udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *