Kontener do mieszkania to pawilon w pełni dostosowany do tego, by w nim zamieszkać. To szczelna, funkcjonalna, sucha i ocieplona konstrukcja, z zapleczem sanitarnym, przystosowana do zamieszkania w niej.
Zalety kontenera do mieszkania
Wśród zalet wspomina się o: a. wykorzystywaniu przy tworzeniu kontenera do mieszkania przetworzonych już materiałów budowlanych, a więc dbanie o ekologię, b. szybki montaż – ocieplony i gotowy kontener montuje się w ciągu jednego dnia na utwardzonym gruncie. Potem pozostaje kwestia jego urządzania oraz montażu instalacji, c. duży komfort mieszkania w takim pawilonie. Warunki tu panujące mogą być wyższe niż standardowych mieszkań. Przy stosunkowo niższym budżecie, jest się w stanie tak zaaranżować wnętrze, by było ono wygodne i funkcjonalne.
Wady kontenera do mieszkania
Oprócz zalet pojawiają się też wady kontenera do mieszkania: a. trudności z uzyskiwaniem zgód na wykonywanie części prac, jak np. na doprowadzenie mediów do kontenera, np. wody, czy prądu, b. trudności natury estetycznej – ze względów wizualnych nie są to obiekty będące szczytem marzeń. Już na etapie projektu uwidacznia się to, że są one dość proste w swej konstrukcji, co nie wszystkim przypada do gustu, c. problemy natury logistycznej w kwestii montażu – Potrzebne jest wynajęcie dźwigu do postawienia takiego kontenera, co podnosi istotnie koszty montażu. Koszty takie podnosi też ogrzewanie, zwłaszcza, gdy zimy są mroźne.
Dla kogo stawia się kontener do mieszkania?
Są kraje na świecie, gdzie w kontenerze do mieszkania żyję się prawie cały rok. W Polsce jest to jednak rzadkość. Częściej spotyka się takie kontenery na ogródkach działkowych, gdzie pełnią rolę altany i mają charakter sezonowy (https://apexconstruction.pl/oferta/kontener-mieszkalny/). Są one też rozwiązaniem na lokowane blisko miejsc pracy robotników. Kontener do mieszkania to też rozwiązanie dla tych ludzi, których nie stać na własny domu, czy mieszkanie.